Katuselaastude paigaldamine ehk katuse löömine

Katuselaastude paigaldamist katusele nimetatakse katuse löömiseks. Vastavalt katuse kihtide arvule (kaks või kolm), kasutatava laastu ja sarika pikkusele tuleb uue katuse puhul paigaldada õige sammuga roovitus.

Katuselaastude paigaldamine ehk katuse löömine

Laastureas paigaldakse laastud üksteise peale ülekattega 2 kuni 4 cm ning read jooksevad vaheldumis ühest katuse äärest teiste. Kattes järgneva laastuga oksa kohta võib ülekate olla suurem, kui ei tohi tekitada katusele „muhke". Laastud kinnitatakse peenikeste haljas naeltega, mis kaetuna järgneva reaga kestavad laastuga sama kaua. Kindlasti on vajalik paigaldada piisava laiusega harja- ja tuulelauad ning vajadusel korstna- ja neeluplekid.Lähtudes vanadest katustest (kaldega ~45 kraadi) on tavaline, et kahekordne kuuselaast on pidanud ilma paikamata vastu 35 aastat.

 

Valides katusekattematerjaliks laastu tuleb arvestada, et katuse kalle oleks suurem kui 30 kraadi. Praktikas nähtud kodentsitõkked laastukatuse all on üleliigsed, sest tegemist on loodusliku ja „hingava" materjaliga. Soovides pikendada katuse iga võib kuivanud katuse tõrvatada linaseemne ja männitõrva seguga. Aga peab arvestama, et kaitsva tulemuse saamiseks peab seda tegema kahel esimesel aastal ja hiljem iga viie aasta järel. Kindlasti tuleb laastukatuseid nagu kõiki teisigi katuseid puhastada lehtedest ja muust prahist.

 

Kõik õigesti tehtuna saab hoone nägusa ja kestva katuse, mis vananeb sarnaselt meie endiga.

Katuselaastude paigaldamine ehk katuse löömine