Katuselaastude jaoks kasutatav puit

Katuselaaste valmistatakse peamiselt kuuse ja haava puidust. Vähesel määral männist ja hallist lepast. Kvaliteetse laastu saamiseks tuleb palk lõigata talvel, mil okaspuude vaigu sisaldus suurim ja puu ei kasva.

Katuselaastude jaoks kasutatav puit

Langetatud palgitüved peavad olema sirged, vähese oksaga ning kasvanud aeglaselt. Kuusepuidu puhul tuleb kindlasti vältida keerus kasvanud ja ränirohkeid puid. Ehituseks sobilik männipuu on suure lülipuidu osaga (vaata pildilt). Laastudega seoses on inimeste esimesi küsimusi: „Milline puit kestab katusel kõige kauem?" Aastate jooksul pole sellele küsimusele päris ühest vastust saanud.

 

Pigem erinevad puidu eelistused piirkonniti, mis on tingitud kvaliteetse puidu kättesaadavusest. Haanjamail, kus leidub ilusat kuusepalki, paigaldakse katustele peamiselt kuuselaaste. Mujal Eestis on kasutatud ja kasutatake ka nüüd peamiselt laastumaterjaliks haaba ja vähem mändi. Haavalaastu paigaldamisel lõunapoolsele küljele võib see hakata okaspuust rohkem keerduma, seega soovitatakse seda kasutada puude vilus või põhjapoolses küljes.

Katuselaastude jaoks kasutatav puit